اهميت یادگیری گرامر


اهميت یادگیری گرامر

اکثر زبان آموزان از گرامر دل خوشی ندارند. یک زبان آموز هميشه تمایل دارد در موسسه زبان مکالمه یاد بگیرد و صحبت کند. وقتی از این دسته از زبان آموزان سوال می شود از کدام بخش زبان خوششان نمی آید بی تردید گرامر را انتخاب می کنند. اما این گرامر چیست ؟ چرا برای زبان آموزان پیچیده است ؟ اصلا در یادگیری زبان انگلیسی موثر است یا خیر؟

اگر کلمه گرامر را در دیکشنری جستجو کنید متوجه می شوید به معنی قوانینی است که کلمه ها را فرم دهی می کند تا جمله تشکیل شود. شاید دلیلش همین است “قوانین” . ما انسان ها طبیعتا قانونمند نیستیم و اصولا از چهارچوب ها خوشمان نمی آید . اما در مقابل کسی از بی نظمی هم خوشش نمی آید . در واقع گرامر نوعی آرایش کلمات است که جمله های ما را سیستماتیک یا نظام مند می کند یا مخاطب منظور ما را در هنگام شنیدن یا خواندن به راحتی متوجه شود.

از نظر من به عنوان یک زبان آموز بهترین تعریف و تعبیر از گرامر این است که زبان مانند ساختن یک بنای چوبی است . تصور کنید که چوب های زیادی دارید و می خواهید با آن یک خانه یا بنا درست کنید .آیا چسباندن چوبها بدون میخ ،چکش و چسب امکان پذیر است؟قطعا که غیر ممکن خواهد بود . بنابراین این واقعیت را باید پذیرفت که گرامریا دستورزبان برای یادگیری ضروری است .اگر کسی از شما پرسید که یادگیری گرامر برای زبانی مهم است شما سریع و قاطع بگویید “خیر مگر آنکه آن زبان ، زبان دوم باشد مثل انگیسی”.

گرامر یکی از المان های مهم زبان انگلیسی است که باید درست و به جا فراگرفته شود .پس اگر موسسه ای را دیدید که بر روی سر در آن نوشته شده یادگیری زبان انگلیسی بدون نیاز به گرامر، قطعا بدانید یک دوره آموزشی منتظر شماست که باید مجموعه ای از عبارات و سوالات را به صورت قراردادی در یک دفترچه حفظ کنید .کار آسانی است و جذاب اما کاربردش بسیار محدود. اگر قرار باشد یک تور چند روزه به خارج از ایران سفر کنید شاید به درد بخورد اما قطعا اگر قرار باشد تعامل بیشتر داشته باشید نمی توانید از روتین ها، تجربه ها ، علایق، خاطرات ،آرزوها ،نگرانی هایتان به خوبی صحبت کنید.

از کجا شروع کنم ؟

نکته اول : اجزای کلامی را کامل بشناسید . برای مثال بدانیم اسم (noun) ، فعل (verb) ، صفت (adjective )، قید (adverb)، حرف اضافه (preposition) ، حرف تعریف (article) و ضمایر (pronouns) چه هستند ، چه ویژگی هایی در جمله دارند ، چه زمانی استفاده می شوند و کاربرد آنها چیست. اگر این قسمت رعایت شود بخش عظیم جمله سازی حل شده است . پس مطالعه parts of speech ها فراموش نشوند.

نکته دوم : هر لغت جدیدی که حفظ مي كنيد نقش آن را هم یاد بگیرید . مثلا بدانیم این لغت جدید اسم است یا صفت . اگر اسم است آیا صفت هم دارد ، قید چطور ؟

نکته سوم : هر فرمول گرامری را در موقعیت خاص خود یاد بگیرید. مثلا براي اینکه از روتین ها و عادت هایتان صحبت کنید باید از حال ساده استفاده کنید . برای اینکه از تخیلات خود حرف بزنید باید از شرطی ها کمک بگیرید . اگر از تجربه هایتان میخواهید برای کسی تعریف کنید باید از حال کامل استفاده کنید . یا اگر میخواهید بگویید همین لحظه دارید چه کاری انجام می دهید از حال استمراری استفاده کنید . فرمول های گرامر را مانند کتاب پرورشی دبیرستان حفظ نکنید بلکه خود را در موقعیت خاص قرار دهید و با مثال های زیاد فرمول مربوطه را یادبگیرید .

نکته چهارم : نوشتن قطعا نیاز به دستور زبان دارد بنابراین نشانه گذاری یا علامت گذاري (punctuation) نباید فراموش شود. می دانید که نوشتار با گفتار متفاوت است برای مخاطبی که نوشته شما را می خواند باید قابل فهم باشد که کجا مکث کردید یا کجا بحثتان را خاتمه دادید .بنابراین نشانه گذاری ها از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند .

کلام آخر : از مطالعه و یادگیری گرامر وحشت نداشته باشید . اگر می خواهید در هنگام صحبت کردن یا نوشتن مخاطبتان را جذب کنید سعی کنید از گرامر درست و صحیح استفاده کنید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *